Lorem ipsum dolor sit amet, consectet eiusmod tempor incididunt ut labore e rem ipsum dolor sit amet. sum dolor sit amet, consectet eiusmod.

Visiting Hours

Gallery Posts

Gülüş Tasarımı

Doctor Name

Dt. Sinan Erkip

Kozmetik gülüş yenileme veya gülüş gençleştirme olarak da bilinen gülüş tasarımı, kozmetik diş hekimliğinde bir kişinin gülüşünün genel görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan kapsamlı bir yaklaşımdır. Dişlerin ve diş etlerinin estetik yönlerini geliştirmek için diş tedavileri ve prosedürlerinin bir kombinasyonunu içerir. Gülüş tasarımının amacı, bireyin yüz hatlarını tamamlayan uyumlu, doğal görünümlü ve çekici bir gülüş yaratmaktır. İşte gülümseme tasarımında yer alan temel unsurların bir açıklaması:

1. Kapsamlı Değerlendirme:

Süreç, hastanın ağız sağlığının, yüz hatlarının ve gülüş dinamiklerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesiyle başlar.
Diş rengi, şekli, boyutu, hizası ve simetrisi gibi faktörlerin yanı sıra diş etlerinin ve dudakların durumu da göz önünde bulundurulur.

2. Dijital Görüntüleme ve Maketler:

Öngörülen gülüş tasarımının sanal bir modelini oluşturmak için gelişmiş dijital görüntüleme teknolojisi kullanılabilir. Bu, hastanın herhangi bir tedavi başlamadan önce olası sonuçları önceden görmesini sağlar.
Önerilen değişikliklerin geçici modelleri olan maketler, hastanın denemesi ve geri bildirimde bulunması için oluşturulabilir.

3. Tedavi Planlaması:

Değerlendirmeye ve hastanın tercihlerine dayanarak kişiye özel bir tedavi planı geliştirilir. Bu plan diş beyazlatma, kaplama, bonding, ortodonti ve daha fazlası gibi kozmetik diş prosedürlerinin bir kombinasyonunu içerebilir.

4. Diş Beyazlatma:

Diş beyazlatma genellikle daha parlak ve daha genç bir görünüm elde etmek için gülüş tasarımının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, ofis içi profesyonel tedaviler veya reçete edilen evde beyazlatma kitleri ile yapılabilir.

5. Porselen Kaplamalar:

Veneerler dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan ince, özel yapım kabuklardır. Renk değişikliği, çipler, boşluklar ve yanlış hizalamalar dahil olmak üzere çeşitli kusurları düzeltebilirler.

6. Dental Bonding:

Dental bonding, çipler, çatlaklar veya boşluklar gibi küçük kusurları onarmak için diş renginde bir reçine malzemesinin uygulanmasını içerir. Kaplamalara kıyasla daha konservatif bir seçenektir.

7. Diş Eti Şekillendirme:

Diş etlerinin simetrisini ve görünümünü iyileştirmek için diş eti konturlama veya yeniden şekillendirme yapılabilir. Bu özellikle “gummy smile “ın giderilmesinde faydalıdır.

8. Diş Kronları:

Diş kronları, hasarlı veya şekilsiz dişlerin şeklini, boyutunu ve gücünü geri kazandırmak ve geliştirmek için kullanılabilir.

9. Sonuçlandırma ve Bakım:
– Çeşitli tedaviler tamamlandıktan sonra nihai sonuç memnuniyet açısından değerlendirilir.
– Sonuçların korunması için iyi ağız hijyeni uygulamaları, düzenli diş kontrolleri ve kozmetik iyileştirmelerin uzun ömürlü olmasını etkileyebilecek alışkanlıklardan kaçınılması gerekir.

Gülüş tasarımı, sadece güzel görünen değil aynı zamanda iyi işlev gören ve genel ağız sağlığı ve refahına katkıda bulunan bir gülüş elde etmek amacıyla hasta ve diş ekibi arasında işbirliğine dayalı bir süreçtir. Spesifik tedavi kombinasyonu, bireysel ihtiyaçlara ve hedeflere göre değişir.